Як оформити відпустку для догляду за дитиною на близького родича?

     Народження дитини  –  довгоочікувана подія в житті кожної родини. І, відповідно до наших законів, з народженням дитини мати має право залишити на певний час роботу й піти у так звану декретну відпустку. Хоча й не завжди – мати. Піти у відпустку для догляду за дитиною може й будь-який інший родич.

     Як оформити декретну відпустку, якщо за рішенням сім’ї доглядати дитину довірено не мамі (яка, скажімо, не хоче кидати улюблену роботу), а комусь іншому?

     ХТО МОЖЕ ОФОРМИТИ ДЕКРЕТНУ ВІДПУСТКУ

     У законі «Про відпустки» (ст.18) та в Кодексі законів про працю (ст.179) регламентовано, що відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути використана повністю або частково як матір’ю, так і батьком дитини, бабусею, дідусем чи іншим родичем. Отже, піти у відпустку по догляду за дитиною до трьох років, крім мами, мають право тато, дідусь, бабуся, інші родичі, опікун, один із прийомних батьків. 

     ЯК ОФОРМИТИ ДЕКРЕТНУ ВІДПУСТКУ НА РОДИЧА

     Для того, щоб оформити відпустку для догляду за дитиною, батько, дід, баба або інший родич, який фактично доглядатиме за дитиною, повинен надати за місцем своєї роботи такі документи:

  • заяву про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • довідку про те, що мама дитини не скористалася правом на таку відпустку за своїм місцем роботи (навчання, служби) і не претендує на допомогу, або вийшла на роботу до закінчення терміну відпустки, і виплати по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати);
  • документ, що підтверджує родинний зв’язок працівника, який бажає оформити відпустку, з дитиною. 

     Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається повністю або частково в межах установленого періоду та оформлюється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу. 

     Також можна брати відпустку по черзі. Мама може припинити свою відпустку та вийти на роботу, а час, що залишився, може використати хтось із родичів.

     Для оформлення відпустки знадобиться заява, копія свідоцтва про народження дитини та довідка про те, що мама малюка повернулася на роботу.

Сектор «Тлумацьке бюро правової допомоги»